AVX Corporation MD015E153MAB
MD015E153MAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015E153MAB
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V Z5U 2-DIP
Datasheet Download
MD015E153MAB.pdf
Availability of MD015E153MAB
QUANTITY
MD015E153MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015E153MAB
Internal Part NumberEIS-MD015E153MAB
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015E153MAB
Related LinksMD015E, MD015E153MAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015E153MAB Details Description
Related parts for MD015E153MAB
TOOL CRIMP 14-18 AWG datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU FLASH 4K TX 315MHZ 24SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HOSE CLAMP TOOL SNPPR 38-100 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 750MA 310 MOHM datasheet.pdf