Vishay/Dale RNC55J6343BSRE6
RNC55J6343BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6343BSRE6
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6343BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6343BSRE6
QUANTITY
RNC55J6343BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6343BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6343BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6343BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6343BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6343BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6343BSRE6
CONN CARDEDGE 12POS .156 X .140 datasheet.pdf
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .900" datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .25A 10-15 A/T datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf