Intel MD5660AMS101
MD5660AMS101 picture photo
Mfg. Part Number
MD5660AMS101
Manufacturer
Product Category
Interface - Modems - ICs and Modules
Brief Description
MODEM CHIPSET (DSP,AFE,CONTR)
Datasheet Download
MD5660AMS101.pdf
Availability of MD5660AMS101
QUANTITY
MD5660AMS101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MD5660AMS101
Internal Part NumberEIS-MD5660AMS101
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Modems - ICs and Modules
Series-
Packaging-
Data FormatV.21, V.22, V.23, V.32, V.34, V.90, Bell 103, Bell 212A
Baud Rates56k
Voltage - Supply5V
Mounting Type-
Package / Case-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD5660AMS101
Related LinksMD5660, MD5660AMS101 Datasheet, Intel Distributor
MD5660AMS101 Details Description
Related parts for MD5660AMS101
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 24A TO-247 datasheet.pdf
DEV KIT EMBEDDED VIRTEX 6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf