Littelfuse SMBJ160C
SMBJ160C picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ160C
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 271.95VC SMT
Datasheet Download
SMBJ160C.pdf
Availability of SMBJ160C
QUANTITY
SMBJ160C Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ160C
Internal Part NumberEIS-SMBJ160C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)168.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp271.95V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ160C
Related LinksSMBJ, SMBJ160C Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ160C Details Description
Related parts for SMBJ160C
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 500MA 676 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 12.7MM CIR 250/PK datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 5000' datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf