Hirose Electric Co Ltd MD60-19PA
MD60-19PA picture photo
Mfg. Part Number
MD60-19PA
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal
Datasheet Download
MD60-19PA.pdf
Availability of MD60-19PA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MD60-19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MD60-19PA
Internal Part NumberEIS-MD60-19PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
SeriesMD
PackagingTray
Connector TypeHDMI
Number of Contacts19
GenderReceptacle
Specifications-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle, Horizontal
FeaturesBoard Guide, Flange
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD60-19PA
Related LinksMD60, MD60-19PA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MD60-19PA Details Description
Related parts for MD60-19PA
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT EVAL FOR LT SERIES 418MHZ datasheet.pdf