IXYS Corporation MDA95-22N1B
MDA95-22N1B picture photo
Mfg. Part Number
MDA95-22N1B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 2.2KV 120A TO240AA
Datasheet Download
MDA95-22N1B.pdf
Availability of MDA95-22N1B
QUANTITY
MDA95-22N1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MDA95-22N1B
Internal Part NumberEIS-MDA95-22N1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 150A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr*
Mounting TypeScrew Mount
Package / CaseTO-240AA
Supplier Device PackageTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDA95-22N1B
Related LinksMDA95, MDA95-22N1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDA95-22N1B Details Description
Related parts for MDA95-22N1B
TERM SOLDER TURRET .219" .063"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PINS 14-16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HI LO SIDE 14-SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf