IXYS Corporation MDC700-14IO1W
MDC700-14IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MDC700-14IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
DIODE MODULE 1400V WC-500
Datasheet Download
MDC700-14IO1W.pdf
Availability of MDC700-14IO1W
QUANTITY
MDC700-14IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MDC700-14IO1W
Internal Part NumberEIS-MDC700-14IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDC700-14IO1W
Related LinksMDC700, MDC700-14IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDC700-14IO1W Details Description
Related parts for MDC700-14IO1W
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 6V SOD-523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
26500 39C 37#20 2#16 S RECP AN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO220AB datasheet.pdf