IXYS Corporation MDC700-22IO1W
MDC700-22IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MDC700-22IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
DIODE MODULE 2200V WC-500
Datasheet Download
MDC700-22IO1W.pdf
Availability of MDC700-22IO1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDC700-22IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MDC700-22IO1W
Internal Part NumberEIS-MDC700-22IO1W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State2200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDC700-22IO1W
Related LinksMDC700, MDC700-22IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDC700-22IO1W Details Description
Related parts for MDC700-22IO1W
CAP CER 1UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN datasheet.pdf
TAPE CORROSION PROTECT 4" X 100' datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK .25" 750/BX datasheet.pdf
CONN PLUG SS 19POS STRT WO/PIN datasheet.pdf