IXYS Corporation MDC700-22IO1W
MDC700-22IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MDC700-22IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
DIODE MODULE 2200V WC-500
Datasheet Download
MDC700-22IO1W.pdf
Availability of MDC700-22IO1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDC700-22IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MDC700-22IO1W
Internal Part NumberEIS-MDC700-22IO1W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State2200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDC700-22IO1W
Related LinksMDC700, MDC700-22IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDC700-22IO1W Details Description
Related parts for MDC700-22IO1W
RES SMD 681K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 90POS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24 OHM 1% 20W datasheet.pdf