IXYS Corporation MDD44-14N1B
MDD44-14N1B picture photo
Mfg. Part Number
MDD44-14N1B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.4KV 64A TO240AA
Datasheet Download
MDD44-14N1B.pdf
Availability of MDD44-14N1B
QUANTITY
MDD44-14N1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MDD44-14N1B
Internal Part NumberEIS-MDD44-14N1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)64A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Supplier Device PackageTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDD44-14N1B
Related LinksMDD44, MDD44-14N1B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDD44-14N1B Details Description
Related parts for MDD44-14N1B
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 NO TRANSFL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.2A 9.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR SSOP-16 datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 1208 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf