Hirose Electric Co Ltd MDF6-6DP-3.5DSA(06)
MDF6-6DP-3.5DSA(06) picture photo
Mfg. Part Number
MDF6-6DP-3.5DSA(06)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 6POS 3.5MM DIP
Datasheet Download
MDF6-6DP-3.5DSA(06).pdf
Availability of MDF6-6DP-3.5DSA(06)
QUANTITY
MDF6-6DP-3.5DSA(06) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF6-6DP-3.5DSA(06)
Internal Part NumberEIS-MDF6-6DP-3.5DSA(06)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.138" (3.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.197" (5.00mm)
Contact Mating Length0.220" (5.59mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF6-6DP-3.5DSA(06)
Related LinksMDF6-6DP-, MDF6-6DP-3.5DSA(06) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF6-6DP-3.5DSA(06) Details Description
Related parts for MDF6-6DP-3.5DSA(06)
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HD CAGE & RCPT R/A 1X2 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/2" BK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27K OHM 1% 150W datasheet.pdf