Hirose Electric Co Ltd MDF7-21S-2.54DSA(33)
MDF7-21S-2.54DSA(33) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-21S-2.54DSA(33)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RECEPT 21POS SINGLE TIN
Datasheet Download
MDF7-21S-2.54DSA(33).pdf
Availability of MDF7-21S-2.54DSA(33)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MDF7-21S-2.54DSA(33) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-21S-2.54DSA(33)
Internal Part NumberEIS-MDF7-21S-2.54DSA(33)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-21S-2.54DSA(33)
Related LinksMDF7-21S-2, MDF7-21S-2.54DSA(33) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-21S-2.54DSA(33) Details Description
Related parts for MDF7-21S-2.54DSA(33)
IC REG LDO 2.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IGBT 650V 140A 450W TO247AD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf