Hirose Electric Co Ltd MDF7C-14P-2.54DSA(55)
MDF7C-14P-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7C-14P-2.54DSA(55)
Brief Description
CONN HDR 14POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7C-14P-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7C-14P-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7C-14P-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7C-14P-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7C-14P-2.54DSA(55)
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.984" (25.00mm)
Length - Post (Mating)0.118" (3.00mm)
Length - Stack Height0.728" (18.50mm)
Length - Tail0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7C-14P-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7C-14P-, MDF7C-14P-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7C-14P-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7C-14P-2.54DSA(55)
RES SMD 14.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 18.16MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 360MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT SKT datasheet.pdf