Nichicon UPJ1V821MHD6TN
UPJ1V821MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1V821MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1V821MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1V821MHD6TN
QUANTITY
UPJ1V821MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1V821MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1V821MHD6TN
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1V821MHD6TN
Related LinksUPJ1V82, UPJ1V821MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1V821MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1V821MHD6TN
MOSFET P-CH 20V 2.2A 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR20S/AE20G/HKR20S datasheet.pdf
TRANSF CURRENT SENSE 820UH SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
LEAD ALLIG CLIP-TIP SCKT RED 36" datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5100K 4SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HAN ECO 16B COVER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf