Hirose Electric Co Ltd MDF7P-25P-2.54DSA(55)
MDF7P-25P-2.54DSA(55) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7P-25P-2.54DSA(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 25POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7P-25P-2.54DSA(55).pdf
Availability of MDF7P-25P-2.54DSA(55)
QUANTITY
MDF7P-25P-2.54DSA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7P-25P-2.54DSA(55)
Internal Part NumberEIS-MDF7P-25P-2.54DSA(55)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.492" (12.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7P-25P-2.54DSA(55)
Related LinksMDF7P-25P-, MDF7P-25P-2.54DSA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7P-25P-2.54DSA(55) Details Description
Related parts for MDF7P-25P-2.54DSA(55)
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH DIP EXTENDED SEALED 4POS datasheet.pdf
IC INVERTER 1-INPUT SC70-5 datasheet.pdf
CONN FML 200POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V C0K RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 865MA 140 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SMOKED 0.100" datasheet.pdf