Eaton (formerly Cooper Bussmann) MDL-V-4/10-R
MDL-V-4/10-R picture photo
Mfg. Part Number
MDL-V-4/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
MDL-V-4/10-R.pdf
Availability of MDL-V-4/10-R
QUANTITY
MDL-V-4/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MDL-V-4/10-R
Internal Part NumberEIS-MDL-V-4/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDL-V-4/10-R
Related LinksMDL-V-, MDL-V-4/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MDL-V-4/10-R Details Description
Related parts for MDL-V-4/10-R
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA GOLD datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 05VDC datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 16V 6,3X11 datasheet.pdf
680UF 350V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf