ITT Cannon, LLC MDM-21PBSM7
MDM-21PBSM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-21PBSM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-21PBSM7.pdf
Availability of MDM-21PBSM7
QUANTITY
MDM-21PBSM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-21PBSM7
Internal Part NumberEIS-MDM-21PBSM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-21PBSM7
Related LinksMDM-2, MDM-21PBSM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-21PBSM7 Details Description
Related parts for MDM-21PBSM7
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 27K OHM 4SIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 550MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf