Yageo NKN3WSFR-73-5R6
NKN3WSFR-73-5R6 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-5R6
Brief Description
RES 5.6 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-5R6.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-5R6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-5R6
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-5R6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-5R6
Related LinksNKN3WSF, NKN3WSFR-73-5R6 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-5R6 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-5R6
IDC CABLE - HSR10H/AE10G/X datasheet.pdf
IC REG BOOST SW STEPUP 40-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS VERT .100 SMD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
AC DRIVE,3HP,240V,2.2KW,3PH datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf