ITT Cannon, LLC MDM-25PCBR-A174-F222
MDM-25PCBR-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25PCBR-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-25PCBR-A174-F222.pdf
Availability of MDM-25PCBR-A174-F222
QUANTITY
MDM-25PCBR-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25PCBR-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-25PCBR-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT - MDM Series High-Temp Micro-D Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25PCBR-A174-F222
Related LinksMDM-25PCBR, MDM-25PCBR-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25PCBR-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-25PCBR-A174-F222
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR PAD CHIP 1W 12DB datasheet.pdf
IC AMP CATV HBT GAAS DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 8MSOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 180W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 160KB FLASH 324BGA datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf