ITT Cannon, LLC MDM-25SCBR-A174-F222
MDM-25SCBR-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25SCBR-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-25SCBR-A174-F222.pdf
Availability of MDM-25SCBR-A174-F222
QUANTITY
MDM-25SCBR-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25SCBR-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-25SCBR-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT - MDM Series High-Temp Micro-D Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25SCBR-A174-F222
Related LinksMDM-25SCBR, MDM-25SCBR-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25SCBR-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-25SCBR-A174-F222
Crystal 16.0000MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 192KHZ MULTI 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf