ITT Cannon, LLC MDM-25SCBRM7
MDM-25SCBRM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25SCBRM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-25SCBRM7.pdf
Availability of MDM-25SCBRM7
QUANTITY
MDM-25SCBRM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25SCBRM7
Internal Part NumberEIS-MDM-25SCBRM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25SCBRM7
Related LinksMDM-25, MDM-25SCBRM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25SCBRM7 Details Description
Related parts for MDM-25SCBRM7
CABLE SMA/SMA-RA 24" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 24A TO247AD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf