ITT Cannon, LLC MDM-25SH006B-A174-F222
MDM-25SH006B-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25SH006B-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads
Datasheet Download
MDM-25SH006B-A174-F222.pdf
Availability of MDM-25SH006B-A174-F222
QUANTITY
MDM-25SH006B-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25SH006B-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-25SH006B-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25SH006B-A174-F222
Related LinksMDM-25SH006, MDM-25SH006B-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25SH006B-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-25SH006B-A174-F222
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR ASY SR 3CKT datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 ALUMINUM 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf