ITT Cannon, LLC MDM-31PH003M2
MDM-31PH003M2 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-31PH003M2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO-D RCPT 31POS PIN 18" WIRE
Datasheet Download
MDM-31PH003M2.pdf
Availability of MDM-31PH003M2
QUANTITY
MDM-31PH003M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-31PH003M2
Internal Part NumberEIS-MDM-31PH003M2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorReceptacle, Male Pins
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions31
Length1.50' (457.2mm)
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-31PH003M2
Related LinksMDM-31, MDM-31PH003M2 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-31PH003M2 Details Description
Related parts for MDM-31PH003M2
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 2W DO204AL datasheet.pdf