Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT4R70
RMCF2010FT4R70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT4R70
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT4R70.pdf
Availability of RMCF2010FT4R70
QUANTITY
RMCF2010FT4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT4R70
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT4R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT4R70
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT4R70 Details Description
Related parts for RMCF2010FT4R70
CONN HEADER 4POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN SOCKET FOR MX34 HOUSING TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 5A DO214AB datasheet.pdf