ITT Cannon, LLC MDM-31SSM7
MDM-31SSM7 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-31SSM7
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
MDM-31SSM7.pdf
Availability of MDM-31SSM7
QUANTITY
MDM-31SSM7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-31SSM7
Internal Part NumberEIS-MDM-31SSM7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-31SSM7
Related LinksMDM-3, MDM-31SSM7 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-31SSM7 Details Description
Related parts for MDM-31SSM7
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED HARDWARE SOCKET datasheet.pdf
AT-1997 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf