ITT Cannon, LLC MDM-37PH029F
MDM-37PH029F picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PH029F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO 37POS PIN 10" YEL
Datasheet Download
MDM-37PH029F.pdf
Availability of MDM-37PH029F
QUANTITY
MDM-37PH029F Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PH029F
Internal Part NumberEIS-MDM-37PH029F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorPlug, Male Pins
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions37
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PH029F
Related LinksMDM-37, MDM-37PH029F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PH029F Details Description
Related parts for MDM-37PH029F
HDI PIN ASSY 4 ROW 344 POS datasheet.pdf
IC 4-CH INTERFACE TXCVR 20-SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
LED RED ORANGE 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 180V datasheet.pdf