ITT Cannon, LLC MDM-37PSB
MDM-37PSB picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37PSB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
MDM-37PSB.pdf
Availability of MDM-37PSB
QUANTITY
MDM-37PSB Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37PSB
Internal Part NumberEIS-MDM-37PSB
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37PSB
Related LinksMDM-, MDM-37PSB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37PSB Details Description
Related parts for MDM-37PSB
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 25MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 1% 300W datasheet.pdf