ITT Cannon, LLC MDM-37SCBR-A174-F222
MDM-37SCBR-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SCBR-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
MDM-37SCBR-A174-F222.pdf
Availability of MDM-37SCBR-A174-F222
QUANTITY
MDM-37SCBR-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SCBR-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-37SCBR-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SCBR-A174-F222
Related LinksMDM-37SCBR, MDM-37SCBR-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SCBR-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-37SCBR-A174-F222
RES 5.6K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP SVS 5V 8VSSOP datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DVR DUAL 12-DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 10W datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 92MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf