ITT Cannon, LLC MDM-37SH006B-1E
MDM-37SH006B-1E picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SH006B-1E
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO 37POS SKT 36"
Datasheet Download
MDM-37SH006B-1E.pdf
Availability of MDM-37SH006B-1E
QUANTITY
MDM-37SH006B-1E Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SH006B-1E
Internal Part NumberEIS-MDM-37SH006B-1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorReceptacle, Female Sockets
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions37
Length3.0' (915mm)
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SH006B-1E
Related LinksMDM-37S, MDM-37SH006B-1E Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SH006B-1E Details Description
Related parts for MDM-37SH006B-1E
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT NPT BST CHOP FULL BRDG SP3 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC datasheet.pdf
VHDM 6 ROW ADV MATE OPEN BP ASSY datasheet.pdf
VALVE CONN 3POS TYPE A 1 LED datasheet.pdf
GLIDING STAGE 300 X 250MM datasheet.pdf