ITT Cannon, LLC MDM-37SH006B-A174-F222
MDM-37SH006B-A174-F222 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SH006B-A174-F222
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads
Datasheet Download
MDM-37SH006B-A174-F222.pdf
Availability of MDM-37SH006B-A174-F222
QUANTITY
MDM-37SH006B-A174-F222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SH006B-A174-F222
Internal Part NumberEIS-MDM-37SH006B-A174-F222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SH006B-A174-F222
Related LinksMDM-37SH006, MDM-37SH006B-A174-F222 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SH006B-A174-F222 Details Description
Related parts for MDM-37SH006B-A174-F222
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 26POS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 11K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 10POS datasheet.pdf