ITT Cannon, LLC MDM-51PH003L
MDM-51PH003L picture photo
Mfg. Part Number
MDM-51PH003L
Manufacturer
Product Category
D-Sub Cables
Brief Description
MICRO-D RCPT 51POS PIN 18" WIRE
Datasheet Download
MDM-51PH003L.pdf
Availability of MDM-51PH003L
QUANTITY
MDM-51PH003L Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-51PH003L
Internal Part NumberEIS-MDM-51PH003L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorReceptacle, Male Pins
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions51
Length1.50' (457.2mm)
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-51PH003L
Related LinksMDM-51, MDM-51PH003L Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-51PH003L Details Description
Related parts for MDM-51PH003L
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 0.5A TO-269AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
S6 120V BULB SOCKET SCREW datasheet.pdf