ITT Cannon, LLC MDM-51SBSP
MDM-51SBSP picture photo
Mfg. Part Number
MDM-51SBSP
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-51SBSP.pdf
Availability of MDM-51SBSP
QUANTITY
MDM-51SBSP Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-51SBSP
Internal Part NumberEIS-MDM-51SBSP
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions51
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-51SBSP
Related LinksMDM-5, MDM-51SBSP Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-51SBSP Details Description
Related parts for MDM-51SBSP
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf