ITT Cannon, LLC MDM-51SH006M2
MDM-51SH006M2 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-51SH006M2
Brief Description
MICRO-D PLUG 51POS SKT 36" WIRE
Datasheet Download
MDM-51SH006M2.pdf
Availability of MDM-51SH006M2
QUANTITY
MDM-51SH006M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-51SH006M2
Internal Part NumberEIS-MDM-51SH006M2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Cables
SeriesMDM
1st ConnectorPlug, Female Sockets
2nd ConnectorIndividual Wire Leads
TypeD-Type, Micro-D
Number of Positions51
Length3.0' (915mm)
Shielding-
ColorMultiple
Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-51SH006M2
Related LinksMDM-51, MDM-51SH006M2 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-51SH006M2 Details Description
Related parts for MDM-51SH006M2
DSUB CABLE - CMP09G/AE09M/X datasheet.pdf
LED MATRIX CC 5X7 1.2" 565NM GRN datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 202 50/CD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW SPT datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
025 ECU PLUG HSG ASSY 32P datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 100MBPS 8SOIC datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf