ITT Cannon, LLC MDM-51SSB
MDM-51SSB picture photo
Mfg. Part Number
MDM-51SSB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
MDM-51SSB.pdf
Availability of MDM-51SSB
QUANTITY
MDM-51SSB Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-51SSB
Internal Part NumberEIS-MDM-51SSB
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS non-compliant
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions51
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-51SSB
Related LinksMDM-, MDM-51SSB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-51SSB Details Description
Related parts for MDM-51SSB
BUZZER PIEZO 10V 30MM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 5 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 16-17AWG .250 datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" R/A TIN datasheet.pdf