Taiyo Yuden MDMK4040T1R2MF
MDMK4040T1R2MF picture photo
Mfg. Part Number
MDMK4040T1R2MF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 3.5A 47 MOHM SMD
Datasheet Download
MDMK4040T1R2MF.pdf
Availability of MDMK4040T1R2MF
QUANTITY
MDMK4040T1R2MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MDMK4040T1R2MF
Internal Part NumberEIS-MDMK4040T1R2MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCOIL™ Inductor
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MD
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation4.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDMK4040T1R2MF
Related LinksMDMK404, MDMK4040T1R2MF Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MDMK4040T1R2MF Details Description
Related parts for MDMK4040T1R2MF
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EMI FILTER VI CHIP 50V 7A LGA datasheet.pdf
507F BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 2.5% 160VDC datasheet.pdf