Taiyo Yuden MDMK4040T1R2MF
MDMK4040T1R2MF picture photo
Mfg. Part Number
MDMK4040T1R2MF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 3.5A 47 MOHM SMD
Datasheet Download
MDMK4040T1R2MF.pdf
Availability of MDMK4040T1R2MF
QUANTITY
MDMK4040T1R2MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MDMK4040T1R2MF
Internal Part NumberEIS-MDMK4040T1R2MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCOIL™ Inductor
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MD
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation4.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)