Taiyo Yuden MDMK4040T6R8MM
MDMK4040T6R8MM picture photo
Mfg. Part Number
MDMK4040T6R8MM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 230 MOHM
Datasheet Download
MDMK4040T6R8MM.pdf
Availability of MDMK4040T6R8MM
QUANTITY
MDMK4040T6R8MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MDMK4040T6R8MM
Internal Part NumberEIS-MDMK4040T6R8MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCOIL™ Inductor
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDMK4040T6R8MM
Related LinksMDMK404, MDMK4040T6R8MM Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MDMK4040T6R8MM Details Description
Related parts for MDMK4040T6R8MM
AMP PACE CONN 43POS 100X200C/L datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK DIN RAIL 10MM datasheet.pdf
TAPE LOW STATIC POLYIMIDE FILM datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 128QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf