IXYS Corporation MDO500-18N1
MDO500-18N1 picture photo
Mfg. Part Number
MDO500-18N1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 560A Y1-CU
Datasheet Download
MDO500-18N1.pdf
Availability of MDO500-18N1
QUANTITY
MDO500-18N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDO500-18N1
Internal Part NumberEIS-MDO500-18N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io)560A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 1800V
Capacitance @ Vr, F762pF @ 400V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY1-CU
Supplier Device PackageY1-CU
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDO500-18N1
Related LinksMDO50, MDO500-18N1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDO500-18N1 Details Description
Related parts for MDO500-18N1
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC DRIVER RS485 QUAD LP 16SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 60 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 150MA 910 MOHM datasheet.pdf