Vishay/Dale MDP1603180RGE04
MDP1603180RGE04 picture photo
Mfg. Part Number
MDP1603180RGE04
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 16DIP
Datasheet Download
MDP1603180RGE04.pdf
Availability of MDP1603180RGE04
QUANTITY
MDP1603180RGE04 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDP1603180RGE04
Internal Part NumberEIS-MDP1603180RGE04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesMDP
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.850" L x 0.250" W (21.59mm x 6.35mm)
Height0.155" (3.94mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDP1603180RGE04
Related LinksMDP1603, MDP1603180RGE04 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MDP1603180RGE04 Details Description
Related parts for MDP1603180RGE04
RES SMD 1 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
M1891/1 K /J1 5% datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 110POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
EVAL BOARD ENERGY HARV BAT CTLR datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
22UF 63V 8X18MM 85C 10000H datasheet.pdf