E-Switch MDP16EES1200Y
MDP16EES1200Y picture photo
Mfg. Part Number
MDP16EES1200Y
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
MDP16EES1200Y.pdf
Availability of MDP16EES1200Y
QUANTITY
MDP16EES1200Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MDP16EES1200Y
Internal Part NumberEIS-MDP16EES1200Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMDP-16
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDP16EES1200Y
Related LinksMDP16E, MDP16EES1200Y Datasheet, E-Switch Distributor
MDP16EES1200Y Details Description
Related parts for MDP16EES1200Y
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 97.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf