Delta Electronics MDS-100BPS18 BA
MDS-100BPS18 BA picture photo
Mfg. Part Number
MDS-100BPS18 BA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 100W
Datasheet Download
MDS-100BPS18 BA.pdf
Availability of MDS-100BPS18 BA
QUANTITY
MDS-100BPS18 BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDS-100BPS18 BA
Internal Part NumberEIS-MDS-100BPS18 BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMDS-100BPSxx B CB Test Certificate
MDS-100BPSxx B EC Declaration of Conformity
MDS-100BPS18xx UL Cert
CQC13001102364
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.4A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4.0kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CSA, cULus, cURus
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDS-100BPS18 BA
Related LinksMDS-100, MDS-100BPS18 BA Datasheet, Delta Electronics Distributor
MDS-100BPS18 BA Details Description
Related parts for MDS-100BPS18 BA
TRIMMER 100K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 235MA 1.85 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf