Vishay/Dale RN60D1371FRE6
RN60D1371FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1371FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1371FRE6.pdf
Availability of RN60D1371FRE6
QUANTITY
RN60D1371FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1371FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1371FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1371FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1371FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1371FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1371FRE6
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP datasheet.pdf
CLEANING CLOTH LENS OPTICS 25PCS datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PWR JACK R/A PCB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf