Vicor Corporation VE-21N-CV-F3
VE-21N-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21N-CV-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VE-21N-CV-F3.pdf
Availability of VE-21N-CV-F3
QUANTITY
VE-21N-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21N-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21N-CV-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21N-CV-F3
Related LinksVE-21N, VE-21N-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21N-CV-F3 Details Description
Related parts for VE-21N-CV-F3
CONN ADAPT N PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS RAISED SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 47 MOHM TH datasheet.pdf