Vishay/Dale RNC55J2523DSB14
RNC55J2523DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2523DSB14
Brief Description
RES 252K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2523DSB14.pdf
Availability of RNC55J2523DSB14
QUANTITY
RNC55J2523DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2523DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2523DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)252k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2523DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2523DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2523DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2523DSB14
FUSE PTC 3.50A 30V RESET AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR STEP-DOWN SYNC 32QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.5V 0.2A datasheet.pdf