Vishay/Dale RNC55J6041FSB14
RNC55J6041FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6041FSB14
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6041FSB14.pdf
Availability of RNC55J6041FSB14
QUANTITY
RNC55J6041FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6041FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6041FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6041FSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6041FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6041FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6041FSB14
CONN PLUG ANGLED ENTRY 18AWG datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
IC INSTRUMENTATION AMP 14TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf