Amphenol Industrial MS3126P18-32PW
MS3126P18-32PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3126P18-32PW
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3126P18-32PW.pdf
Availability of MS3126P18-32PW
QUANTITY
MS3126P18-32PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126P18-32PW
Internal Part NumberEIS-MS3126P18-32PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126P18-32PW
Related LinksMS3126P, MS3126P18-32PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126P18-32PW Details Description
Related parts for MS3126P18-32PW
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS SB48 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 164POS 1MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf