Delta Electronics MDS-300APB24 AA
MDS-300APB24 AA picture photo
Mfg. Part Number
MDS-300APB24 AA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
MDS-300APB24 AA.pdf
Availability of MDS-300APB24 AA
QUANTITY
MDS-300APB24 AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDS-300APB24 AA
Internal Part NumberEIS-MDS-300APB24 AA
MDS Series AC/DC Converters
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency94%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, CQC, TUVgs
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDS-300APB24 AA
Related LinksMDS-300, MDS-300APB24 AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
MDS-300APB24 AA Details Description
Related parts for MDS-300APB24 AA
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM 4" datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 12A 3.6-5.5V 2.5VO SM datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf