Sunon ME60151V1-000U-G99
ME60151V1-000U-G99 picture photo
Mfg. Part Number
ME60151V1-000U-G99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
ME60151V1-000U-G99.pdf
Availability of ME60151V1-000U-G99
QUANTITY
ME60151V1-000U-G99 Order Process
Ship out your order
Specifications of ME60151V1-000U-G99
Internal Part NumberEIS-ME60151V1-000U-G99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow25.2 CFM (0.714m³/min)
Static Pressure0.150 in H2O (37.3 Pa)
Bearing TypeVapo-Bearing™
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise36.2 dB(A)
Power (Watts)1.92W
RPM5400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range4.5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ME60151V1-000U-G99
Related LinksME60151V1, ME60151V1-000U-G99 Datasheet, Sunon Distributor
ME60151V1-000U-G99 Details Description
Related parts for ME60151V1-000U-G99
DIODE GEN PURP 150V 500MA DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 2PORT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A PMDS datasheet.pdf
DESIGN ENGR ELECT INSLT TAPE KIT datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS FLUSH ACT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN RA datasheet.pdf