SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands ME60A1803F01
ME60A1803F01 picture photo
Mfg. Part Number
ME60A1803F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W
Datasheet Download
ME60A1803F01.pdf
Availability of ME60A1803F01
QUANTITY
ME60A1803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ME60A1803F01
Internal Part NumberEIS-ME60A1803F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesME60
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length45.3" (1.15m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ME60A1803F01
ME60A1803F01 Details Description
Related parts for ME60A1803F01
IDC CABLE - MCE40K/MC40G/MCE40K datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .900 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE SMA STR PLUG-PLUG RG58 36" datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE PNL MNT datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf