TDK Corporation MEA1210PE400T001
MEA1210PE400T001 picture photo
Mfg. Part Number
MEA1210PE400T001
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER LC 40PF 100MA 0504
Datasheet Download
MEA1210PE400T001.pdf
Availability of MEA1210PE400T001
QUANTITY
MEA1210PE400T001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MEA1210PE400T001
Internal Part NumberEIS-MEA1210PE400T001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesMEA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLow Pass
TechnologyLC
Number of Channels2
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value20dB @ 470MHz ~ 2GHz
Resistance - Channel (Ohms)-
Current100mA
ValuesC = 40pF
ESD ProtectionNo
Filter Order2nd
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Package / Case0504 (1210 Metric), Array, 6 PC Pad
Size / Dimension0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Height0.024" (0.60mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEA1210PE400T001
Related LinksMEA1210P, MEA1210PE400T001 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MEA1210PE400T001 Details Description
Related parts for MEA1210PE400T001
CONN RECEPT PIN .015-.025" .300" datasheet.pdf
REFLECTOR ADHESV TAPE datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPERATING HEAD FOR LSXE STD TEMP datasheet.pdf
POLISHING STATION ASSEMBLY datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf